Dýchání do čaker

aneb hudba, která skutečně léčí

 

To, že nahrávky Ivo Sedláčka patří k těm nejkrásnějším v oblasti harmonizující, léčivé a relaxační hudby, je známo už velmi dlouho. Platí to i o jeho nejnovějším CD, které nedávno vyšlo a které je v mnoha ohledech docela vyjímečné.

Ivo, právě jsem si poslechla tvoje nové CD „Dýchání do čaker“ a musím říct, že se cítím nádherně nabitá pozitivními vibrujícími energiemi. Jaké je tajemství této hudební „magie“?

„Dýchání do čaker“ je samo o sobě velmi intenzivní cvičení, které už po léta provádíme na většině našich kursů a seminářů u nás i po celé Evropě. Cílem tohoto cvičení je harmonizace a vyvážení čaker a tím i celého našeho energetického systému.

Stěžejním prvkem tohoto procesu je v případě našich seminářů živá hudba. Tato hudba je v prvních částech velmi dynamická, plná strhujích bubnů a postupně se zjemňuje až k „mystickému“ rozplynutí v poslední čakře. Ukázalo se, že živá hudba je pro toto cvičení nesmírně silným a mocným „hybným motorem“ a hlubokou inspirací a tak jsem po skončení našich seminářů po léta slýchaval stále stejnou otázku – je hudba k tomuto cvičení k dispozici na CD ? Na to jsem vždy odpovídal, že není a ani nebude, protože převést sílu a působnost živé hudby na CD by v tomto případě bylo nesmírně obtížné. Ale zároveň tato výzva ve mně přece jen někde v hlubinách klíčila a na podzim loňského roku jsem se do toho nakonec naplno ponořil. A po půl roce toto CD spatřilo světlo světa.

V čem spočívá „tajemství“ této nahrávky?

Řekl bych že především ve dvou věcech: jednak v opravdu bohatých osobních zkušenostech, které s tímto procesem po léta máme a též v nalezení cesty jak převést energii a atmosféru živé hudby a živého cvičení do nahrávky.

Myslím, že se ti to velmi povedlo, nahrávka je skutečně sugestivní. Proč je vlastně dobré spojovat čakry s „dýcháním“?

Dech je jedním z nejmocnějších procesů v rámci celé naší bytosti. Jeho prostřednictvím k nám přichází vesmírná energie neboli prána. Dech je zároveň spojovacím článkem mezi naším vědomím a hmotnými úrovněmi. Propojení dechu se soustředěním mysli je jedním z vůbec nejúčinnějších prostředků k promítnutí léčivé a harmonizující energie do libovolné úrovně našeho tělesného a energetického systému.

Čakry jsou určitými „kondenzátory“ energií uvnitř naší bytosti a na jejich správném fungování závisí jak celé naše tělesné zdraví, tak i oblast mysli, pocitů, emocí, tvořivosti atd. Procesem vědomého dýchání můžeme jednotlivé čakry vyvážit a harmonizovat a přivést zpět k jejich optimálnímu režimu. Zároveň se tím otevíráme i velmi inspirujícím a povznášejícím prožitkům

Jak se dá propojit hudba přímo s jednotlivými čakrami?

Každá čakra má velmi specifickou energii a prvních pět čaker je zároveň spojeno se základními prvky – elementy: země, voda, oheň, vzduch, prostor. Tímto způsobem je možné nasměrovat i hudbu tak, aby rezonovala v oblasti každé čakry a pomohla jejímu vyvážení a harmonizaci. Dynamická rovina tvořená bubny přímo napomáhá procesu dýchání.

Po úvodním napojení na ochranné vesmírné energie prostřednictvím mantry Rudra Gajátrí přichází sedm oddělených, zhruba osmiminutových částí, z nichž je každá věnovaná jedné čakře. Hudba k prvním třem čakrám je velmi dynamická, pak se posupně zjemňuje a celý proces je pak zakončen závěrečnou hudební integrací – relaxací.

Můžeš čtenářům prozradit jaké nástroje jsou na nahrávce použity?

Repertoár nástrojů je podobný jako u živého provedení. Z bubnů jsou to šamanské, rámové a africké bubny, dále tabla, conga a různé drobné perkuse. To vše brilantně rozeznívá Tomáš Reindl. K těmto bubnům se připojují didžeridu, citery, monochord, flétna, housle, tanpura a tibetské mísy. Každá čakra je dále aktivována prostřednictvím své „bídža mantry“ (jednoslabičné energizující mantry), která se z hudby v určitých momentech vynořuje.

Může tato nahrávka působit i bez vědomého dýchání do čaker?

Samozřejmě. Pokud člověk tuto hudbu jen vnímá a případně při tom spočívá pozorností na jednotlivých čakrách, už to samo o sobě může mít velice léčivý účinek. Proces dýchání je intenzivní formou tohoto procesu. Součástí CD je šestnáctistránková brožura, kde je vše velmi podrobně vysvětleno včetně detailního návodu.

Ivo, děkuji ti za rozhovor a věřím, že tvá nová nahrávka pomůže hodně lidem

Můžeš čtenářům prozradit jaké nové aktivity teď připravuješ?

Z nahrávek nyní pracuji na CD věnovaném mantře ÓM. Na to by mělo navázat album Mystické Housle II, které bude vydáno ve spolupráci s francouzským vydavatelstvím Prikosnovenie. Mystické Housle je rovněž název série koncertů, na které se chystám u nás i v zahraničí. Kromě seminářů Savita jógy bych se teď rád více věnoval i vedení kurzů a seminářů muzikoterapie, které jsou pro mě vždy velmi objevné inspirující (věřím že i pro účastníky) a též seminářů Léčení mantrami a hudbou. A doufám, že se též postupně dostanu k dlouho plánované nahrávce „Pohlazení“ – hudba pro nejmenší děti a jejich maminky

Budeme se velmi těšit